O GMINIE DESZCZNO

Gmina Deszczno jest typowym rolniczym obszarem, który zamieszkuje ponad 9 tys. osób.
Obejmuje 21 miejscowości, a w samym Deszcznie mieszka ponad 1.300 osób.

Historyczne losy Deszczna łączą się nierozerwalnie z Gorzowem Wielkopolskim (północną stolicą województwa lubuskiego). Bliskość Gorzowa (ok. 10 km) powoduje, że coraz więcej osób z miasta decyduje się zamieszkać w Gminie Deszczno. W niemalże każdej z 21 miejscowości gminnych powstają kolejne osiedla domów jednorodzinnych.

 

Wielką korzyścią gospodarczą dla gminy jest fakt, że przez jej teren przebiegają dwie drogi krajowe (trasa nr 3 przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie stanowiąca polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie oraz droga krajowa nr 22 prowadząca od polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach do przejścia granicznego w Kostrzynie). Dzięki temu i dzięki polityce władz, która realizuje system wparcia dla małych i średnich przedsiębiorców (ulgi podatkowe, liczne udogodnienia, sprawnie działający gminny Wydział Inwestycji) Gmina jest atrakcyjnym miejscem pod względem inwestycyjnym. Powstają i działają tu zakłady produkcyjne i firmy spedycyjne.

Deszczno jest gminą przyjazną i świadomą społecznie. Jej mieszkańcy angażują się w  życie lokalnych społeczności i sporo czasu poświęcają na rozwój swoich Małych Ojczyzn. Prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowcu, Ciecierzychach, Deszcznie, Gliniku, Kiełpinie, Osiedlu Poznańskim i Łagodzinie które dbają o przekazywanie tradycji narodowych i regionalnych nowym pokoleniom mieszkańców. W Gminie istnieje aż 6 klubów sportowych, które krzewią kulturę fizyczną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Z powodzeniem działa Klub Senior+ w Osiedlu Poznańskim, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Deszczno oraz Stowarzyszenie Rodzinne Deszczno. Niezwykłą rolę pełnią też jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Deszcznie, Brzozowcu, Ulimiu, Osiedlu Poznańskim, Ciecierzycach czy Krasowcu, które uczestniczą w gaszeniu pożarów, akcjach ratunkowych i przy klęskach żywiołowych nie tylko na terenie Gminy, ale w całym regionie. 

Typowo rolniczy i usługowy charakter gminy oraz czyste powietrze i bogactwo przyrodnicze gwarantują wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, konnej, rowerowej, wodnej oraz tzw. objazdowej.

Wytyczone 4 szlaki pieszo-rowerowe zachęcają do rowerowych podróży i spacerów. Jeden z nich prowadzi nad jezioro Glinik, które w okolicy znane jest wszystkim amatorom wędkowania z obfitości węgorzy i sandaczy.

Gmina Deszczno jest gminą bardzo zalesioną. Lasy sosnowe, zasobne w grzyby i jagody, stanowią fragment Borów Sulęcińsko-Skwierzyńskich, wśród których, w okolicy miejscowości Borek znajduje się rezerwat ornitologiczno-faunistyczny „Zakole Santockie”. Na powierzchni 340,91ha znajdują się miejsca lęgowe ok. 120 gatunków ptaków wodno-błotnych (czapla siwa, żurawie, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, kormorany, bociany). Spotykamy tu również osobliwy drzewostan dębów szypułkowych od 300-475 cm obwodu.

 

Na terenie gminy znajduje się również wiele zabytków, w tym między innymi:

  • parafialny kościół w Deszcznie p.w. Podwyższenia Krzyża św. z 1829 roku z barokowym wyposażeniem wnętrza z XVII/XVIII wieku (nr rej.: L-279/A z 4.03.2008),
  • w Borku barokowy kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z I połowy XVIII wieku z renesansowym dzwonem z 1596 roku (nr rej.: L-299/A z 16.10.2008),
  • w Boleminie filialny kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, o konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach 1790-1798 (nr rej.: KOK-I-627/63 z 18.02.1963 oraz 80 z 2.11.1976),
  • w Ciecierzycach filialny kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej z 1926 roku ( nr rej.: L-293/A z 12.08.2008),
  • w Ulimiu kościół p.w. Andrzeja Boboli z 1876 roku (nr rej.: L-403/A z 30.06.2010).
  • w Krasowcu kościół romański z XI/XIII w., który został zniszczony w 1788 r. a następnie w 1843 r. odbudowany i szachulcowe domy z XVIII wieku,
  • w obrębie wsi Borek, w międzywale rzeki Warty, park krajobrazowy z dużą liczbą pomników przyrody.

Gmina Deszczno wspólnie z mieszkańcami, co roku jako pierwsza w regionie wita LATO.
Zawsze na początku czerwca na terenie miejscowości Maszewo organizowane jest POWITANIE LATA. Na scenie pojawiają się gwiazdy muzyki disco, wystąpili już: Basta, Boys, Impuls, Camasutra, Jacaro, Captain Hollywood Project, Piękni i Młodzi, Skaner, Czadoman, After Party oraz M.I.G Impreza odbywa się zawsze w pierwszą sobotę czerwca.

powitanie lata w deszcznie 2017

Ta niepozorna Gmina ma swój patent na sukces, to jedna z największych wakacyjnych imprez plenerowych w regionie – Święto Pieczonego Kurczaka i Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu.

Święto Pieczonego Kurczaka – impreza stała się znakiem rozpoznawczym Gminy, dzięki której kojarzona jest ona z dobrą zabawą na zakończenie lata, przyjaznymi ludźmi, świetnymi koncertami gwiazd polskiej sceny muzycznej i umiejętnością łączenia tradycyjnych wartości i pielęgnowania dziedzictwa regionu z nowoczesną zabawą dla każdego. Już podczas drugiej edycji popularny „Kurczak” wygrał plebiscyt „Gazety Lubuskiej” na najfajniejszą imprezę lubuskiego lata 2008. W ciągu dekady, moc i różnorodność imprez oraz koncerty takich gwiazd, jak Mandaryna (2007 rok), Stachursky (2008), Liber i Sylwia Grzeszczak, Maryla Rodowicz (2009), Golec uOrkiestra (2010), Bajm (2011), Blenders, De-Mono, Afromental i KORA (2012), Strachy na Lachy, Elektryczne Gitary i KOMBII (2013), Kraków Street Band, Boys, Bednarek i T.Love (2014), Krzysztof Krawczyk, Mrozu, Perfect (2015), Czerwone Gitary, Michał Gielniak, Endrju, Mario Bischin, Patrycja Markowska oraz Czadoman (2016), Wojciech Gąssowski, Red Lips, Sound’n’Grace, Golec uOrkiestra oraz Fun Factory (2017), Dawid Kwiatkowski, Loka, Lady Pank, Loona (2018), Łukasz Łyczkosksi & 5 Rano, Andrzej Piaseczny, BEDNAREK oraz Turbo B. SNAP (2019) co roku przyciągają na Plac Kurczakowy ponad 30 tysięcy osób. Oprócz zawodów w grillowaniu drobiu, wesołego miasteczka, programu scenicznego, pojazdów militarnych i największego ogródka piwnego pod Gorzowem, na uczestników imprezy czekają też atrakcje sportowe i degustacje regionalnych smakołyków.
Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie to zawsze ostatni weekend wakacji. Już dziś warto zarezerwować ten termin.

Święto Pieczonego Kurczaka - publiczność 2015 rok

Polecane strony