O GMINIE DESZCZNO

Gmina Deszczno jest typowym rolniczym obszarem, który zamieszkuje ponad 9 tys. osób. Obejmuje 21 miejscowości, a w samym Deszcznie (stolicy gminy) mieszka ponad 1.200 osób.

Historyczne losy Deszczna łączą się nierozerwalnie z Gorzowem Wielkopolskim (północną stolicą województwa lubuskiego). Bliskość Gorzowa (ok. 10 km) powoduje, że coraz więcej osób z miasta decyduje się zamieszkać w Gminie Deszczno. W niemalże każdej z 21 miejscowości gminnych powstają kolejne osiedla domów jednorodzinnych.

 

Wielką korzyścią gospodarczą dla gminy jest fakt, że przez jej teren przebiegają dwie drogi krajowe (trasa nr 3 przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie stanowiąca polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie oraz droga krajowa nr 22 prowadząca od polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach do przejścia granicznego w Kostrzynie). Dzięki temu i dzięki polityce władz, która realizuje system wparcia dla małych i średnich przedsiębiorców (ulgi podatkowe, liczne udogodnienia, sprawnie działający gminny Wydział Inwestycji) Gmina jest atrakcyjnym miejscem pod względem inwestycyjnym. Powstają i działają tu zakłady produkcyjne i firmy spedycyjne.

Deszczno jest gminą przyjazną i świadomą społecznie. Jej mieszkańcy angażują się w  życie lokalnych społeczności i sporo czasu poświęcają na rozwój swoich Małych Ojczyzn. Prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowcu, Gliniku, Osiedlu Poznańskim, Łagodzinie i Deszcznie, które dbają o przekazywanie tradycji narodowych i regionalnych nowym pokoleniom mieszkańców. W Gminie istnieje aż 6 klubów sportowych, które krzewią kulturę fizyczną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Z powodzeniem działa Klub Seniora, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Deszczno oraz Stowarzyszenie Rodzinne Deszczno. Niezwykłą rolę pełnią też jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Deszcznie, Brzozowcu czy Krasowcu, które uczestniczą w gaszeniu pożarów, akcjach ratunkowych i przy klęskach żywiołowych nie tylko na terenie Gminy, ale w całym regionie. 

Typowo rolniczy i usługowy charakter gminy oraz czyste powietrze i bogactwo przyrodnicze gwarantują wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, konnej, rowerowej, wodnej oraz tzw. objazdowej.

Wytyczone 4 szlaki pieszo-rowerowe zachęcają do rowerowych podróży i spacerów. Jeden z nich prowadzi nad jezioro Glinik, które w okolicy znane jest wszystkim amatorom wędkowania z obfitości węgorzy i sandaczy.

Gmina Deszczno jest gminą bardzo zalesioną. Lasy sosnowe, zasobne w grzyby i jagody, stanowią fragment Borów Sulęcińsko-Skwierzyńskich, wśród których, w okolicy miejscowości Borek znajduje się rezerwat ornitologiczno-faunistyczny „Zakole Santockie”. Na powierzchni 340,91ha znajdują się miejsca lęgowe ok. 120 gatunków ptaków wodno-błotnych (czapla siwa, żurawie, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, kormorany, bociany). Spotykamy tu również osobliwy drzewostan dębów szypułkowych od 300-475cm obwodu.

W Gminie funkcjonują dwa kąpieliska powstałe w wyniku intensywnej eksploatacji złóż żwirowych: w Dzierżowie, w otoczeniu lasów powstało Kąpielisko-Łowisko „Złote Piaski” o pow. 10 ha, w Karninie zaś kąpielisko o powierzchni ponad 20 ha.

Na terenie gminy znajduje się również wiele zabytków, w tym między innymi:

  • parafialny kościół w Deszcznie p.w. Podwyższenia Krzyża św. z 1829 roku z barokowym wyposażeniem wnętrza z XVII/XVIII wieku,
  • w Borku barokowy kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z I połowy XVIII wieku z renesansowym dzwonem z 1596 roku,
  • w Boleminie filialny kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, o konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach 1790-1798,
  • w Krasowcu kościół romański z XI/XIII w., który został zniszczony w 1788 r. a następnie w 1843 r. odbudowany i szachulcowe domy z XVIII wieku,
  • w obrębie wsi Borek, w międzywale rzeki Warty, park krajobrazowy z dużą liczbą pomników przyrody. 

Ta niepozorna Gmina ma swój patent na sukces, to jedna z największych wakacyjnych imprez plenerowych w regionie – Święto Pieczonego Kurczaka i Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu.

Święto Pieczonego Kurczaka – impreza stała się znakiem rozpoznawczym Gminy, dzięki której kojarzona jest ona z dobrą zabawą na zakończenie lata, przyjaznymi ludźmi, świetnymi koncertami gwiazd polskiej sceny muzycznej i umiejętnością łączenia tradycyjnych wartości i pielęgnowania dziedzictwa regionu z nowoczesną zabawą dla każdego. Już podczas drugiej edycji popularny „Kurczak” wygrał plebiscyt „Gazety Lubuskiej” na najfajniejszą imprezę lubuskiego lata 2008. W ciągu dekady, moc i różnorodność imprez oraz koncerty takich gwiazd, jak Mandaryna, Stachursky, Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Bajm, Blenders, De-Mono, Afromental, Kora, Strachy na Lachy, Elektryczne Gitary, Kombii, Boys, Kraków Street Band, Bednarek, T.LOVE, Krzysztof Krawczyk, Mrozu oraz Perfect co roku przyciągają na Plac Kurczakowy ponad 30 tysięcy osób. Oprócz zawodów w grillowaniu drobiu, wesołego miasteczka, programu scenicznego, pojazdów militarnych i największego ogródka piwnego pod Gorzowem, na uczestników imprezy czekają też atrakcje sportowe i degustacje regionalnych smakołyków. Imprezę wieńczą fantastyczne fajerwerki. Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie to zawsze ostatni weekend wakacji. Już dziś warto zarezerwować ten termin.

Święto Pieczonego Kurczaka - publiczność 2015 rok

Polecane strony