To jeden z najbardziej znanych i malowniczych zakątków Gminy Deszczno. Latem przyciąga miłośników plażowania, a nawet windsurfingowania, a przez cały rok – turystów i miłośników aktywnego wypoczynku oraz wędkarzy.

Zalew w Karninie nie jest akwenem naturalnym. Powstał w wyrobisku po żwirowni. Szybko stał się atrakcją regionu. Jest akwenem zarybianym, w którym można spotkać karpia, amura i inne ryby drapieżne. Dno zalewu jest piaszczyste, miejscami pokryte grubszymi kamieniami i wodorostami. Głębokość łowiska miejscami dochodzi do 25 m i jest tam dużo dołków i blatów.

 

W 2019 roku na terenie plaży w Karninie została zrealizowana inwestycja polegająca na zagospodarowaniu plaży.

Jest to doskonałym przykładem na to, że nawet teren powyrobiskowy, po wieloletniej eksploatacji kru­szywa, może zostać w ciekawy sposób zagospodarowany i służyć mieszkańcom gminy, począwszy od tych najmłod­szych, kończąc na ich rodzicach i dziadkach. W ramach in­westycji wykonano m.in. dwa pomosty, slip dla łodzi, dwa boiska (piłkarskie i siatkarskie), trzy place zabaw dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych, piękną promenadę z ławkami, dwie wiaty grillowe, miejsca do plażowania z parasolami, pływającą wyspę, ciągi piesze, a także bu­dynek toalet oraz monitoringu. Całość obiektu będzie monitorowana oraz oświetlona.

Po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem po­zwoleń plaża zaczęła w pełni funkcjonować.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 3,7 mln zł, głównym Wykonawcą była firma Stolar­nia Marwice. Inwestycja zakończona została w termi­nie tj. 31.05.2019 r. Otwarcie odbyło się zgodnie z prze­widywaniem 1 lipca 2019 r.

 

Powierzchnia zalewu ma ok. 25 ha, a plaży ok. 2,7 ha.

 

 

Polecane strony