W wtorek, 18 lipca naszą gminę odwiedzili goście z gminy Jedwabno z Warmińsko-Mazurskiego. Wójt Sławomir Ambroziak wraz z kierującym tamtejszymi inwestycjami Mariuszem Kulasem pokonali specjalnie ponad 500 kilometrów by poznać nasze doświadczenia związane z instalacją kogeneracji w podstawówce w Deszcznie.
Dzięki zamontowanej dwa lata temu instalacji, szkoła sama produkuje 60% potrzebnego prądu ze spalin gazowych, które normalnie od razu trafiłyby do atmosfery. Warta ponad 840 tysięcy inwestycja uzyskała ponad 650 tysięcy dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020”.
Samorządowcy z gminy Jedwabno dowiedzieli się od Polskiej Spółki Gazownictwa o naszej inwestycji, jednej z zaledwie kilku w kraju. Poszukując sposobu na ekologicznie i oszczędne ogrzewanie jedynej szkoły w zamieszkanej przez 3500 mieszkańców gminie, postanowili nas odwiedzić.
Z samorządowcami spotkał się wójt Paweł Tymszan, w towarzystwie kierującej gminną promocją Danutą Janikowską i zastępcą kierownika referatu rozwoju Mariuszem Florczakiem.

Podczas spotkania wójt dzielił się niuansami przygotowania, realizacji i finansowania naszej kogeneracji oraz doświadczeniami blisko dwuletniego funkcjonowania tej instalacji.

Samorządowcy zgodzili się, że możliwość współtworzenie ciepła i prądu może być sposobem zarówno na bardziej efektywne i ekologiczne wykorzystanie gazu w czasach rosnących cen energii cieplnej i elektrycznej. Zauważyli jednak również konieczność przygotowania profesjonalnego audytu energetycznego, który wskaże optymalne dla szkoły rozwiązania.

 

Wójt Ambroziak przedstawiał również doświadczenia swojej gminy w zakresie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej, organizacji pracy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz specyficznych problemów samorządu turystycznego, w którym okresowo – w wakacje – liczba ludności rośnie z 3,5 do nawet dziesięciu tysięcy mieszkańców.
Po odwiedzinach deszczeńskiej podstawówki i obejrzeniu kotłowni goście zapoznali się z naszymi doświadczeniami w tworzeniu klubów dziecięcych, funkcjonowaniu klubu seniora i środowiskowego domu samopomocy i świetlic wiejskich.
Goście z warmińsko-mazurskiego byli pod wrażeniem skali, różnorodności i liczby prowadzonych przez naszą gminę projektów. Różnica jest spora, bowiem mazurski samorząd jest ludnościowo trzykrotnie mniejszy, ma też mniejszy budżet dla dwukrotnie większego zarządzanego terenu.
Samorząd oddalony od większych miast skupia się na rozbudowie sieci głównie wodociągów i kanalizacji, tymczasem u nas te zadania od lat powierzone są Związkowi Celowemu Gmin MG-6 i PWiK.
Warmińsko-mazurskim samorządowcom szczególnie podobały im się nasze doświadczenia w budowie Stacji Kultura, Centrum Kultury Cegielnia, remizy i szkoły w Ciecierzycach oraz przedszkola i klubu malucha w Ulimiu.
Doświadczeniami w prowadzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy podzieliła się kierownik Joanna Jaźwińska, natomiast w Boleminie w towarzystwie sołtys Aleksandry Gireń goście obejrzeli miejscową salę wiejską.

Jedwabno choć ma zbliżoną nazwę do miasta na Podlasiu, to jest wiejska gmina ok. 20 km od Szczytna w Warmińsko-Mazurskim.
To zagłębie turystyczne, na terenie gminy znajdują się liczne jeziora m.in. Świętajno, Barjnickie, Warchały, Małaszewskie, ponad 65% powierzchni gminy prawie dwukrotnie większej od naszej zajmują lasy.

Samorządem od 2014 r., kieruje wójt Sławomir Ambroziak - prawnik, pasjonat lokalnej historii, regionalista.
Oprócz zarządzania gminą zajmuje się badaniami nad lokalną historią, jest twórcą książek o historii gminy, uznany został za jednego z czołowych badaczy I wojny światowej na Mazurach oraz badań nad postacią generała wojsk rosyjskich z czasów I wojny światowej – Aleksandra Samsonowa, o którym napisał książkę.

Więcej informacji o gminie na stronie www.jedwabno.pl.

Tekst: Mariusz Florczak
Foto: Danuta Janikowska, Mariusz Florczak

Polecane strony