kościoły budynek gminy DeszcznoUdało się!! W końcu po 12 latach udało się dojść do konsensusu i zostanie przyjęta gminna ewidencja zabytków. Liczba obiektów zabytkowych na terenie gminy uległa zmniejszeniu z dotychczasowych 1035 do 369. Liczba stanowisk archeologicznych nie uległa zmianie i wynosi w dalszym ciągu 446 stanowisk archeologicznych. Do zatwierdzenia gminnej ewidencji zabytków, gmina została zobligowana przepisami prawa.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2010r. Nr 75 poz. 474), wszystkie gminy w Polsce od dnia przekazania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wykazu zabytków, zostały zobowiązane do założenia gminnej ewidencji  zabytków.

W wyniku powyższego przepisu w październiku 2021 r. Gmina Deszczno zleciła sporządzenie Gminnej Ewidencji Zabytków, która została opracowana na podstawie danych udostępnionych przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

W tym miejscu należy podkreślić, że przygotowywany przez gminę dokument nie wprowadza nowych nieruchomości do ewidencji, lecz bazuje na już istniejącym wykazie udostępnionym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, który obowiązuje od kilkudziesięciu lat. Podczas prac udało nam się znacznie ograniczyć ilość obiektów wpisanych do ewidencji z dotychczasowych 1035 obiektów do 369. W skład tej ewidencji wchodzą: budynki, obiekty sakralne oraz tereny objęte ochroną np. cmentarze. Ponadto na terenie gminy znajduje się 446 stanowisk archeologicznych. 

Dla właścicieli nieruchomości, na których zlokalizowane są budynki ujęte w gminnej ewidencji zabytków nie wprowadza się żadnych zmian w ich użytkowaniu, ponieważ stanowiska archeologiczne i budynki były już ujęte we wcześniej obowiązującym wykazie zabytków przygotowanym przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sporządzenie gminnej ewidencji zabytków miało w szczególności na celu uporządkowanie i zweryfikowanie starej ewidencji.

Jest to również ułatwienie dla mieszkańców gminy, którzy chcąc zorientować się czy ich nieruchomość objęta jest jakąkolwiek ochroną konserwatorską nie muszą już udawać się do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie Wlkp. lub Zielonej Górze, tylko otrzymają niezbędne informacje na miejscu w Urzędzie Gminy.

Działając zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz mając na celu dobro właścicieli tych nieruchomości powiadomiliśmy o fakcie wprowadzenia tych nieruchomości do ewidencji zabytków.

Polecane strony