ZNANI NIEZNANI
PRZYJACIELE

23 listopada podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego i uroczystej gali konkursu Społecznik Roku, AGNIESZKA i MARCIN CHOROSZYŃSCY z Gminy Deszczno zostali uhonorowani statuetką Społecznik Roku 2015 w kategorii Przyjaciel. Jak tłumaczyła kapituła konkursu: „za stworzenie koalicji ludzi dobrej woli, inicjowanie i organizowanie działań pomocowych na rzecz dzieci przebywających w Pogotowiu Opiekuńczym w Gorzowie”.

Marcin Choroszyński Agnieszka Choroszyńska

Gratuluję statuetki i niezwykle zaszczytnej nagrody.
– Dziękujemy. To dla nas ogromne wyróżnienie. Chociaż my zawsze powtarzamy, że nie tylko my zostaliśmy uhonorowani tą nagrodą, ale wszyscy nasi przyjaciele, którzy działają razem z nami.  

Nawet kapituła zauważyła, że tworzycie „koalicję dobra”.
– O tak! Mamy bardzo długie ręce (śmiech) i zaciągamy nimi ludzi wielkiego serca do wspólnego działania i realizowania naszych pomysłów. 

Od czego to pomaganie się zaczęło?
– Dokładnie rok temu, w Mikołajki, podczas luźnego spotkania offroadowców – bo my jesteśmy pasjonatami off roadu – stwierdziliśmy: A może byśmy między sobą pozbierali pieniądze i zrobili prezenty dla potrzebujących dzieciaków? Udało się zebrać 1600 zł, potem dorzucili się kolejni znajomi. Z tych pieniędzy zrobiliśmy prezent dla dzieci z Pogotowia Opiekuńczego. To była fajna, spontaniczna akcja – z Mikołajem, przejażdżką offroadową. Szybko zaprzyjaźniliśmy się z Pogotowiem. Trudno zliczyć wszystkie nasze akcje, wyjazdy, rajdy, ogniska, zabawy. Dzieciaki są świetne, pracownicy otwarci, a dyrekcja cierpliwie „znosi to”, że czasem wpadamy za pięć dwunasta i zabieramy dzieciaki na strzelnicę, wycieczkę czy imprezę. Pogotowie Opiekuńcze stało się taką naszą perełką. Ale współpracujemy też, na przykład, ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Na tegoroczne Mikołajki na Zawarciu w Gorzowie zaprosiliśmy wszystkie chętne dzieciaki, także podopiecznych Stowarzyszenia. 

Dlaczego Państwo zaangażowali się w taką działalność charytatywną?
– Nie ma jakiegoś konkretnego celu. Po prostu czuliśmy taką potrzebę... To chyba trzeba mieć „to coś”, wychować się i żyć w środowisku ludzi otwartych, dobrych, empatycznych… Dlaczego nie pomóc, skoro można? Czemu nie zrobić akcji charytatywnej przy okazji rajdu, skoro jest taka możliwość? Jedno jest pewne, nie robimy tego dla statuetki czy nagrody.

A jak zareagowali Państwo na wieść, że zostali nominowani do nagrody Społecznik Roku 2015?
– Zrobiło nam się bardzo miło. To był bardzo wzruszający moment.

A podczas Gali, kiedy ze sceny padło: Społecznikiem Roku w kategorii Przyjaciel zostają Agnieszka i Marcin Choroszyńscy?
– Łezka się zakręciła. Ścisnęło w gardle… To dla nas wyjątkowe wyróżnienie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu jeszcze więcej osób  dołączy do nas i będziemy wspólnie działać. W planach mamy założenie fundacji – żeby jeszcze bardziej pomagać, i to nie tylko dzieciom.

Dziękuję i jeszcze raz gratuluje nagrody!


Wyniki konkursu SPOŁECZNIK ROKU 2015

Szczególne Osiągnięcia w Pomocy Społecznej: Beata Piwowarska – przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gorzowie

W tej kategorii nominowana do tegorocznej nagrody Społecznik Roku była także MAGDALENA SŁOMIŃSKA, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Deszcznie – za bezinteresowną i wykraczającą poza zakres obowiązków pomoc osobom potrzebującym pomocy i wsparcia głównie z terenu gminy Deszczno.

Wydarzenie Roku: Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski oraz Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie

Działania na rzecz środowiska lokalnego: OPS w Małomicach oraz Międzygminne Centrum Integracji Społecznej; Tadeusz Iżykowski i Mirosław Skup z Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie

Agnieszka i Marcin Choroszyńscy z przyjaciółmi

Przyjaciel Roku: Agnieszka i Marcin Choroszyńscy, właściciele warsztatu samochodowego w Deszcznie

Polecane strony