Naturalnie pyszne!

Jadwiga i Marek Czerwczakowie do Gminy Deszczno przyjechali z południa Polski. Hodują krowy, owce, kury, są producentami mleka i coraz bardziej popularnych lodów wytwarzanych metodą tradycyjną. Pani Jadwiga ma na koncie nagrody za: produkcje i sprzedaż mleka, za hodowlę owiec i właśnie za lody. Podczas targów Expo Sweet w Warszawie, w klasyfikacji ogólnej lody z Kiełpina zajęły III miejsce, za to bezkonkurencyjne były w kategoriach indywidualnych: Najlepsze lody czekoladowe, Najlepszy sorbet i Najlepsze lody autorskie.

Jadwiga Czerwczak

Z Jadwigą Czerwczak z Kiełpina, której lody domowe zawojowały targi Expo Sweet, rozmawia Agnieszka Moskaluk

·         Podobno przepis na te pyszne lody to rodzinna receptura. Nawet mleko, z których powstają, jest od krów tej samej rasy, którą hodowali w Bieszczadach pani przodkowie?

To prawda. W Dwudziestoleciu Międzywojennym moja babcia pracowała w gastronomii. Kiedyś w restauracjach kręciło się lody we własnym zakresie. Babcia miała do tego talent. Robiła je tylko w sezonie: śmietankowe i truskawkowe. To były zupełnie inne lody, niż teraz. Nie za słodkie, ale za to wyraziste, przepyszne. Staram się, by moje były podobne. Co do krów, rzeczywiście swego czasu postanowiliśmy wymienić całe stado i sprowadzić z Bieszczad simentale – rasę, którą hodowali dziadkowie. To była słuszna decyzja. Ich mleko ma więcej kazeiny i laktozy. Jest stabilne, jako surowiec, co w produkcji lodów ma duże znaczenie.

·         Skąd pomysł na taki biznes? Rolnictwo, hodowla to bardzo ciężka praca. A teraz jeszcze te lody?

Rolnictwo jest bardzo ciężkim kawałkiem chleba. W Polsce rolnik musi znać się na wszystkim: na glebie, nasionach, zwierzętach i … „papierach” – jeśli chce korzystać z funduszy unijnych, a nie wyobrażam sobie w tych czasach funkcjonowania bez unijnego wsparcia. Poza tym jest zależny do hurtowników. Sprzedaje im swoje produkty po niskich cenach. Czasem poniżej kosztów produkcji. A to na nim spoczywa największe ryzyko tej działalności. Wydawało się, że jak wejdziemy do UE, to ureguluje się wiele spraw. Że będzie można sobie zrobić biznesplan np. na 5 lat. Tymczasem wszystko jest dużo bardziej skomplikowane. Właśnie dlatego zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby uwolnić się od hurtowników i „pójść” w sprzedaż detaliczną, co robić z surowcami, które mamy. I doszliśmy do wniosku, że lody – to jedyne wyjście. Bo skoro mogę robić je dla siebie i rodziny, to czemu nie na sprzedaż? Mam wszystkie potrzebne surowce, mam do tego pasję i talent, znam się na mleku, stosuję naturalne surowce – to, co sami wyprodukujemy, czyli mleko i jajka, i to, co mogę dostać od sąsiadów, czyli owoce.

·         W Polsce coraz modniejsza robi się idea slow food, promująca naturalne smaki i składniki, produkcję niewielkich ilości przetworów czy rękodzieła, wytwarzanych własnoręcznie tradycyjnymi metodami. Ludzie szukają naturalnych wędlin, serów zagrodowych, miodu, jaj od zielononóżek…

My tu jesteśmy w stanie sami się wyżywić – sąsiad sąsiada. Wcale nie musimy chodzić do hipermarketów. Możemy mieć dosłownie wszystko: od mąki ze Słońska, przez wołowinę i wieprzowinę, mleko, jajka, drób, warzywa, owoce, a nawet przetwory. Proszę się uważnie rozejrzeć po okolicy. Jedna pani robi przepyszne ciasta, inna pierogi, jeszcze inna – przetwory, soki, sałatki albo piękne rękodzieło. Trzeba tylko jakoś tych wszystkich ludzi ośmielić, przekonać, że warto, namówić na dostosowanie tej działalności do wymogów sanepidu czy Unii i zarejestrować działalność. Warto się odważyć. Jestem przekonana, że będzie zbyt na takie produkty: smaczne, naturalne, zdrowe… W tym kierunku trzeba pójść, promować produkty regionalne. Na razie Lubuskie ma ich 43, podczas gdy inne regiony ponad setkę.

·         Wróćmy do lodów. Zrobiły furorę na ostatnich targach Expo Sweet. Jak się pani na nich znalazła?

Zostałam na nie zaproszona. To  było dla mnie ogromne wyróżnienie, bo to targi branżowe, bardzo znane. Mogło mi to wystarczyć, ale nie miałam nic do stracenia, więc postanowiłam zaryzykować i stanąć do konkursu. No i moje tradycyjne, domowe lody zostały docenione. Bardzo się z tego cieszę.

Gratuluję i dziękuję.

Polecane strony