Sołtys wsi Orzelec:

Mirosław Kościukiewicz
Orzelec 10
tel. 728 777 310
soltys.orzelec@o2.pl

 

Skład Rady Sołeckiej:

Janusz Małachowski
Bogumiła Pastwa
Maria Grzesiak
Jolanta Guba
Joanna Grzesiak 

 

HISTORIA MIEJSCOWOŚCI:

Nazwa niemiecka Kattenhorst pochodzi od nazwiska Karla Emila von Kate, komendanta gorzowskiego pułku dragonów, który wyróżnił się w bitwie pod Pragą. Wieś położona między Glinikiem i Boleminem, 4,5km na zachód od Deszczna.

Założona została przez magistrat Gorzowa w 1770 r. W miejscu gdzie wykarczowane pole wcina się w las. Sprowadzono tu 25 rodzin, głównie polskich. Każdy z polonistów otrzymał 25 mórg ziemi, dom z izbą, komorę oraz oborę.

Już w XVIII wieku była tu szkoła. Do 1975 roku wieś znajdowała się w powiecie gorzowskim. Do 1954 r. Stanowiła gromadę w gminie Zieleniec, następnie przez kilka lat podlegała Gromadzkiej Radzie Narodowej w Krasowcu.

Aktualnie w Orzelcu zamieszkuje 95 osób, powierzchnia wsi wynosi 171 ha. Obecny Orzelec to wieś rolnicza, w której znajduje się kilka ferm drobiu. Ciekawą postacią Orzelca jest Pan Jan Łobowski, który zajmuje się badaniem zachowań pająków. Zaobserwował powiązanie w zachowaniu pająków z ruchami sejsmicznymi, aktywnością słońca i trzęsieniami ziemi.

Polecane strony