kotłownia sp deszcznoW podstawówce w Deszcznie ruszyła wymiana ponad dwudziestoletniej kotłowni gazowej. Zastąpią ją nowoczesne rozwiązania kogeneracyjne umożliwiające jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej. W poniedziałek 19 lipca odbyło się przekazanie placu budowy firmie Rencraft, która złożyła najkorzystniejszą ofertę na modernizację kotłowni największej gminnej szkoły.

kotłownia sp deszczno

Inwestycja realizowana jest w formule "zaprojektuj-wybuduj" i właśnie wchodzi w ten drugi etap.
Dlaczego zdecydowaliśmy się na bardzo nowatorskie podejście tzw. współtworzenia energii cieplnej i energii elektrycznej z tego samego paliwa gazowego dotychczas częściej praktykowane w placówkach ochrony zdrowia?

Jest to unikatowe rozwiązanie w sektorze edukacji w naszym województwie możliwe dzięki dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020”. Wartość całego projektu oszacowana została na ok 860 tys. zł. Unijny grant dofinansowuje 85% wartości projektu. Bez grantu rozważana byłaby prosta wymiana kotłów na nowe gazowe. Stawiamy jednak na nowoczesność i ekologię. Kogeneracja zapewni komfort użytkowania szkoły, bezpieczeństwo w zaopatrzeniu w ciepło i prąd oraz realne oszczędności w przyszłości.

W ramach inwestycji wymienione zostanie wyposażenie kotłowni, powstaną dwa kogeneratory gazowe działające kaskadowo, każdy o mocy cieplnej 46,6 kW i elektrycznej 18 kW oraz kocioł szczytowy zapewniający ciepło o mocy 200 kW.

Polecane strony